Tekbox TBLNA-110M-50 DC-Coupled Low-Noise Amplifier
DC-coupled low-noise amplifier with 40 dB gain for DC–110 MHz, intended for low-level signals to measuring receivers and spectrum analyzers.
Shop this product, Tekbox TBLNA-110M-50 DC-Coupled Low-Noise Amplifier
The TBLNA-110M-50 is a DC-coupled amplifier with a gain of 40 dB in the frequency range DC–110 MHz.
General specification
  • Frequency range: DC – 110 MHz
  • Gain: 40 dB, typ. ( ≙ linear voltage gain 100)
  • RF-connectors: BNC-female
Input specification
  • Input impedance: 50 Ω
  • Input return loss: > 16 dB, typ.
  • Input Noise Voltage: < 1.5 nV/√Hz ; 500 Hz–60 MHz: typ. 1nV/√Hz
  • Maximum input level: -25 dBm ( ≙ 0.036 Vpp ); for output saturation
  • Input protection: Pin-diode limiter
  • Maximum ratings: +30 dBm in a 50 Ohm system / ± 0.7V DC max. input rating (± 1.5V DC, 1s)
Output specification
  • Output impedance: 50 Ω
  • Output return loss: > 30 dB, typ.
  • P1dBout : +15 dBm (≙ 3.5 Vpp); output saturation
  • IP3out : +28 dBm
  • DC offset: < 10mV at output; input terminated with 50 Ohm
Supply specification
  • Power-connector: Coaxial power socket; 2 mm / 5.5 mm; positive center conductor
  • Indicator LEDs: Power ON, Power Good
  • Operating voltage: 12 V; external power supply 100 V – 240 V, 50/60 Hz
  • Current consumption: 250 mA
  • Operating temperature range: -20°C to +50°C
  • Dimensions: W 135 mm x H 40 mm x L 110 mm