Tekbox TBLNA-110M-50 DC-kopplad lågbrusförstärkare
DC-kopplad lågbrusförstärkare med 40 dB förstärkning för DC–110 MHz, avsedd för lågnivåsignaler till mätmottagare och spektrumanalysatorer.
Handla denna produkt Tekbox TBLNA-110M-50 DC-kopplad lågbrusförstärkare
TBLNA-110M-50 är en DC-kopplad förstärkare med en förstärkning på 40 dB i frekvensområdet DC–110 MHz.
Allmän specifikation
  • Frekvensområde: DC – 110 MHz
  • Förstärkning: 40 dB, typ. (≙ linjär spänningsförstärkning 100)
  • RF-kontakter: BNC-hona
Ingångsspecifikation
  • Ingångsimpedans: 50 Ω
  • Ingångsreturförlust: > 16 dB, typ.
  • Ingångsbrusspänning: < 1,5 nV/√Hz ; 500 Hz–60 MHz: typ. 1nV/√Hz
  • Maximal ingångsnivå: -25 dBm (≙ 0,036 Vpp ); för utgångsmättnad
  • Ingångsskydd: Pin-diodbegränsare
  • Maximala värden: +30 dBm i ett 50 Ohm system / ± 0,7V DC max. ingångsklassning (± 1,5 V DC, 1 s)
Utgångsspecifikation
  • Utgångsimpedans: 50 Ω
  • Utgångsförlust: > 30 dB, typ.
  • P1dBout: +15 dBm (≙ 3,5 Vpp); utgångsmättnad
  • IP3 ut: +28 dBm
  • DC offset: < 10mV vid utgång; ingång avslutad med 50 Ohm
Leveransspecifikation
  • Strömkontakt: Koaxialt eluttag; 2 mm / 5,5 mm; positiv mittledare
  • Indikatorlampor: Power ON, Power Good
  • Driftspänning: 12 V; extern strömförsörjning 100 V – 240 V, 50/60 Hz
  • Strömförbrukning: 250 mA
  • Drifttemperaturområde: -20°C till +50°C
  • Mått: B 135 mm x H 40 mm x L 110 mm