Rigol EMI-DSA800 Mjukvaruoption för EMI-förprovning
Aktiverar EMI-filter och Quasi-Peak-detektor för lednings- och strålningsmätningar, med PC-styrning via USB-TMC eller LAN.
Översikt av EMI-testsystem
EMI Test System är en PC-programvara utvecklad av RIGOL för DSA1000A, DSA1000 och DSA800 (med EMI-DSA800-tillvalet) med EMI-funktionen.
Den kan användas för att utföra EMI-tester för ledning och strålning. Denna programvara är designad på basis av standardenheten VISA och du kan realisera kommunikationen mellan programvaran och instrumentet via USB-TMC eller LAN-gränssnitt för att styra instrumentet.
Huvudfunktioner:
- Tillhandahålla amplitudkorrigeringsfunktion.
- Du kan redigera skanningslistan och utföra skanning efter segment för att förbättra mäthastigheten.
- Limitlinjefunktionen kan användas för att snabbt bedöma mätresultaten.
- Tillhandahåll snabba för- och slutskanningslägen.
- Tillhandahåll toppsökfunktion. Du kan definiera och spara topplistan.
- Frekvensaxeln stöder linjär- och logskalavisning.
- Automatisk generering av testrapport.
DSA800-EMI-alternativet tillhandahåller Quasi-Peak-detektor och EMI-filter (200 Hz, 9 kHz, 120 kHz, -6 dB bandbredd).
Quasi-Peak-detektion är en viktad form av toppdetektion.
För varje datapunkt detekterar detektorn topparna inom det specificerade tidsintervallet, viktar topparna som detekteras med hjälp av kretsar med specificerade laddnings- och urladdningsstrukturer samt visningstidskonstanten specificerad i CISPR Publication 16-standarderna och visar resultatet.
Som standard använder instrumentet Gauss-filter och växlar automatiskt till EMI-filter om Quasi-Peak-detektor väljs.
Innan du installerar programvaran, installera den senaste versionen av programvaran Ultra Sigma.
För installationsprocedurer, se det relaterade Ultra Sigma-dokumentet.
Det rekommenderas att ladda ner den senaste versionen av Ultra Sigma från www.rigol.eu