Sök

SRS IGC100 SRS IGC100 Vakuummätarkontroller

Vakuummätarkontroller för kontinuerlig tryckmätning från 1000 Torr till UHV med stöd för jonisations-, Pirani- och kapacitansmätare samt process- och I/O-funktioner.

Begär offert

Kontaktinformation

  • 1000 Torr till UHV-intervall
  • Mycket exakt, stabil kontroller
  • Tryck vs tidskurvor
  • 4 analoga in-/utgångsportar
  • RS-232-gränssnitt
  • 8-kanals processkontroll (opt.)
  • GPIB och webbgränssnitt (opt.)
IGC100 är en vakuummätare med hög noggrannhet som erbjuder tryckmätning och processautomation som aldrig tidigare varit tillgänglig i ett enda instrument. Den mäter tryck från Bayard-Alpert-joniseringsmätare, konvektionsförstärkta Pirani-mätare och kapacitansmanometrar som ger oavbrutna tryckavläsningar från 1000 Torr till UHV.

IGC100 har en pekskärm som kan presentera data i en mängd olika format inklusive tryck kontra tidkurvor. Det finns inbyggda reläer för processkontroll och flera multifunktionella in-/utgångsportar. IGC100 är också helt webbklar. Nu kan du övervaka och styra ditt vakuumsystem från labbet, ditt hem eller var som helst i världen.

Produktinformation

  • Art. nr

    SRS IGC100 Vacuum Gauge Controller

Relaterade kategorier