Chauvin Arnoux CA1954 Värmekamera
Värmekamera med 160×120 IR-upplösning, 38°×28° lins utan fokus, termiskt område −20 till 250 °C, 0,08 °C känslighet, 9 h driftstid samt SD-lagring och Bluetooth.
- 38° x 28° lins utan fokusinställning
- Upp till 9 timmars kontinuerlig användning! Dataåterhämtning från andra mätinstrument (ström, fuktighet, daggpunkt etc.)
- Praktisk: ljudkommentarer, förbättrad integrerad emissivitetstabell, mapparna organiserade enligt mätobjekten
Med svenska menyer i kameran för snabb och enkel användning. Smidig och funktionell med 3 s starttid samt långt batteritid och autofokus.
Kameran klarar av ett fall på upp till 2 m tack vare sitt skyddade hölje. Perfekt för underhålls- och servicearbeten med en IR-upplösning på 160 x 120.
Utmärkta mätdata med spatial upplösning på 4,1 mrad samt termisk upplösning på 0,08 °C.
Även Bluetooth, så att röstkommentarer kan sparas tillsammans med bilderna.
Både termobilderna och de vanliga bilderna sparas samtidigt på SD-kortet och kan sedan visas direkt i en browser.
Alla bilderna är datum- och tidsstämplade och det går att senare ändra emissivitet och andra omgivningsparametrar.
Rapporter kan lätt skapas med den medföljande mjukvaran som är på svenska.
Både kamera- samt IR bild lagras på SD kortet.
Bilder kan visas direkt i en browser, radiometriska- och vanliga bilder lagras med datum samt tid och kan öppnas och ändras med SD kortet samt en pc.
Med mjukvaran CAmreport kan rapporter genereras i pdf eller .docx format automatisk.
Detektor specifikation:
- Detector: 160 x 120
- Typ: UFPA microbolometer, 8 ~14 µm
- Frekvens: 9 Hz
- Känslighet: (N.E.T.D) 80 mK@30°C (0.08°C@30°C)
Temperaturmätning
- Temperaturområde: -20°C till 250°C
- Onoggrannhet: ±2°C eller ±2% av avläst värde
Levereras med:
svensk firmware och manual samt licensfri mjukvara, SD-minneskort, USB kabel, Bluetooth hörlurar, laddare och batteri.
Denna omfattande mjukvara erbjuder alla funktioner som du behöver för en pålitlig analys av mätresultaten
- Kursorer (automatisk visning av temperatur på en vald punkt)
- Termisk profil (automatisk visning av Min/ Max/Avg-temperaturer)
- Fyrkants- eller cirkelvisning för områdesanalys
- Tabeller för snabb och automatisk visning av all information samt analys av bilder
- Polygon- och linjevisning för en mer noggrann analys av speciella områden i värmebilden
- Inbyggd, inställbar emissivitetstabell
Produktinformation
-
Art. nr
Chauvin Arnoux CA1954