Tekbox TBL5008-2C 50UH 8A AC Line Impedance Stabilisation Network
LISN for single-phase AC measurements per CISPR 16-1-2, 9 kHz–30 MHz, 250 V/8 A, with line selector, switchable limiter/attenuator/high-pass filter and PE switch.
Shop this product, Tekbox TBL5008-2C 50UH 8A AC Line Impedance Stabilisation Network
The TBL5008-2C is a Line Impedance Stabilization Network designed to measure conducted emissions on power supply lines in the 9kHz to 30MHz frequency range, as specified by the CISPR 16-1-2 standard. The device is designed for testing single phase, AC -powered equipment with supply voltages up to maximum 250V and 8 A. Conducted noise can be measured on the phase and on the neutral conductor. The TBL5008-2C features a line selector switch, a switchable limiter / highpass filter / attenuator, a PE switch to mimic extension cables and an artificial hand connection.
The device is available with country-specific EUT connectors.
Spicifications
  • Frequency range: 9 kHz to 30 MHz
  • Impedance: 50 Ω ║ (50 µH + 5 Ω)
  • Artificial hand: 220 pF + 511 Ω
  • Switchable PE: 50 Ω ║ 50 µH
  • Limiter / attenuator / highpass filter: +6dBm / 10 dB /150 kHz to 30 MHz
  • Air core inductors
  • Line voltage: max. 250V / 50/ 60 Hz or DC
  • Max. current: 8 A @ 23°C
  • EUT socket: country specific
  • Measurement connector: 50 Ω BNC
  • Power connector: IEC 60320 C13
  • Operating Temperature Range: +5°C … + 40°C; 5% to 80% RH