Tekbox TBL5008-2C 50uH 8A AC Line Impedance Stabilisation Network
LISN för enfas AC-mätningar enligt CISPR 16-1-2, 9 kHz–30 MHz, 250 V/8 A, med linjeväljare, omkopplingsbar begränsare/dämpare/högpassfilter och PE-omkopplare.
Handla denna produkt Tekbox TBL5008-2C 50uH 8A AC Line Impedance Stabilisation Network
TBL5008-2C är ett linjeimpedansstabiliseringsnätverk designat för att mäta ledningsutsläpp på strömförsörjningsledningar i frekvensområdet 9kHz till 30MHz, enligt CISPR 16-1-2-standarden. Enheten är konstruerad för att testa enfas, AC-driven utrustning med matningsspänningar upp till max 250V och 8 A. Ledningsbrus kan mätas på fasen och på nollledaren. TBL5008-2C har en linjeväljare, en omkopplingsbar limiter/högpassfilter/dämpare, en PE-omkopplare för att efterlikna förlängningskablar och en konstgjord handanslutning.
Enheten är tillgänglig med landsspecifika EUT-kontakter.
Specifikationer
  • Frekvensområde: 9 kHz till 30 MHz
  • Impedans: 50 Ω ║ (50 µH + 5 Ω)
  • Konstgjord hand: 220 pF + 511 Ω
  • Omkopplingsbar PE: 50 Ω ║ 50 µH
  • Begränsare / dämpare / högpassfilter: +6dBm / 10 dB /150 kHz till 30 MHz
  • Induktorer med luftkärna
  • Nätspänning: max. 250V / 50/ 60 Hz eller DC
  • Max. ström: 8 A vid 23°C
  • EUT-uttag: landsspecifik
  • Mätkontakt: 50 Ω BNC
  • Strömkontakt: IEC 60320 C13
  • Drifttemperaturområde: +5°C … + 40°C; 5 % till 80 % RH