Tekbox TBLDC32-2 Line Impedance Stabilisation Network
LISN för mätning av ledningsbundna emissioner på DC-matning enligt CISPR 16-1-2 och CISPR 11, för höga DC-spänningar upp till 1000 V.
The TBLDC32-2 is a Line Impedance Stabilization Network for the measurement of conducted emissions on DC lines within the range of 9 kHz to 30MHz, according to the CISPR 16-1-2 and CISPR 11 standard. The device is designed for testing disturbance voltages at DC power ports of semiconductor power converters and similar equipment with DC supply voltages up to maximum 1000V and 32A. Conducted emissions can be measured on the forward and return supply line. Furthermore, the rotary switch at the front panel enables measurement of common mode and differential mode emissions . The TBLDC32-2 is equipped with air core inductors. The enclosure has a robust stainless steel base with flanges for ground connection.
Specifications:
- Frequency range: 9 kHz to 30 MHz
- Max. continuous current: 25A
- Max. current for 15 minutes: 32A Max.
- DC – voltage: 1000 V
- Mode A, mode B impedance: 150 ± 30 Ω
- Common mode impedance: 150 ± 30 Ω
- Differential mode impedance: 150 ± 30 Ω
- Phase at EUT-port: 0 ± 40°
- EUT-port to AE-port isolation, CM: > 20 dB
- EUT-port to AE-port isolation, DM: > 40 dB
- Longitudinal conversion loss: > 26 dB
- Voltage division factor: 20 ± 3 dB
- DC-resistance: 80 mΩ per path typ.
- Air core inductors
- Rotary selection switch for path A, B, CM, DM
- AE-port, EUT-port terminals: 4mm, safety
- Measurement connector: 50 Ω BNC
- Dimensions, W x H x L: 282 x 150 x 480 mm
- Weight: ca. 9 kg
- Operating Temperature Range: +5 °C … + 40 °, 5% to 80% RH, no condensation