Tekbox TBL5032-3 Line Impedance Stabilisation Network
TBL5032-3 är ett linjeimpedansstabiliseringsnätverk för mätning av linjeledda störningar inom området 9 kHz till 30MHz, enligt CISPR 16-1-2-standarden. Enheten är designad för att testa 3-fas och enfas, AC-driven utrustning med matningsspänningar upp till max 450V/260V och 32A. Ledningsbrus kan mätas på varje fas och på nollledaren.
TBL5032-3 har separata RF-utgångar för varje fas och neutral och kan följaktligen kopplas till TBLM1 för att dela upp emissionerna i dess common mode och differential mode komponenter. TBL5032-3 har inget inbyggt högpassfilter vid RF-utgångarna, utan kommer istället med ett externt 9 kHz koaxiellt högpass.
Enfas DUT-uttaget finns i landsspecifika varianter.
- Frekvensområde: 9 kHz till 30 MHz
- Impedans: 50 Ω ║ (50 µH + 5 Ω)
- Konstgjord hand: 220 pF + 511 Ω
- Omkopplingsbar PE: 50 Ω ║ 50 µH
- 250µH förfilter
- Separata RF-utgångar för varje linje och neutral
- Induktorer med luftkärna
- Nätspänning: max. 540V/260V / 50 – 60 Hz, CAT ‖
- Max. ström per linje och neutral: 32A vid 23°C vardera
- 3-fas DUT-uttag: CEE/IEC60309, 3L+N+PE, 32A, hona
- Enfas DUT-uttag: landsspecifik
- Strömkontakt: CEE/IEC60309, 3L+N+PE, 32A, hane
- Mätkontakter: 50 Ω BNC
- Externt 9 kHz högpassfilter, N-hane / N-hona
- Drifttemperaturområde: +5°C … + 40°C; 5 % till 80 % RH