Sök

Chroma 19501-K Partiell urladdningstestare (PD-Testare)

Integrerad PD-testare med AC Hi-Pot upp till 10 kV, PD-mätområde 1–2000 pC och inbyggd HVCC-funktion för isolations- och halvledartest.

Begär offert

Kontaktinformation

Chroma 19501-K Partiell Urladdningstestare tillhandahåller AC Högspänningsprovning (Hi-Pot) för mätning av läckström och genomslag, samt PD-mätning för att kvantifiera laddningen (pC) från partiella urladdningar i den testade enheten (DUT). Testningen säkerställer produktens isoleringskvalitet och tillförlitlighet.

  • Inbyggda funktioner för AC Hi-Pot test och PD-detektion
  • Programmerbar AC Hi-Pot spänningsutgång: 0.1 kVac till 10 kVac
  • Hög noggrannhet och upplösning på strömmätning: Upp till 0.01 uA till 300 uA
  • PD-detekteringsområde: 1 pC till 2000 pC
  • Inkluderar funktion för kontroll av högspänningskontakt (HVCC)
  • Standardkompatibel: Uppfyller krav enligt IEC 60747-5-5, VDE 0884 och IEC 60270
  • Separerad design för mät- och displayenhet för att minska störningar

19501-K är specifikt utformad för testning av högspänningshalvledarkomponenter och högisolerande material. Den använder smalbandig mätteknik och visar PD-resultaten i pC på skärmen. Den har inbyggda mätmetoder som uppfyller produktionskraven för till exempel optokopplare enligt IEC 60747-5-5.

Kontinuerlig partiell urladdning försämrar isolationsmaterial och kan leda till säkerhetsrisker. Därför kräver regleringar att PD-test utförs i produktion, med kravet att urladdningen ska vara mindre än 5 pC vid maximal isolationsspänning för optokopplare.

19501-K utgår från Chroma 19501-arkitekturen men är en integrerad enhet med fasta specifikationer (inklusive 10 kV kapacitet och specifik läckströmsmätning). Den skiljer sig från den modulära 19501 basplattformen, som kan kombineras med separata HV-moduler som A195005 (5 kV) eller A195004 (10 kV) för flexibel konfiguration.

Produktinformation

  • Art. nr

    Chroma 19501-K

Relaterade kategorier