Hioki ST5520 Isolationstestare
Isolationstestare med justerbar testspänning 25–1000 V DC, mättid från 50 ms, kontaktkontroll, kortslutningskontroll och RS-232C.
Hioki ST5520 är en isolationstestare utvecklad för snabb och repeterbar kontroll av isolationsresistans i produktionslinjer. Instrumentet har en justerbar testspänning från 25 till 1000 V DC i steg om 1 V och kan genomföra tester på ned till 50 ms.
Modeller:
- ST5520 – Isolationstestare med extern I/O för styrning och överföring av testresultat.
- ST5520-01 – Isolationstestare med BCD-utgång för överföring av mätvärden till externa system.
Båda modellerna har samma grundläggande mätfunktioner och tekniska prestanda. Skillnaden ligger i utformningen av de externa I/O-anslutningarna.
- Testspänning: 25–1000 V DC, inställbar i steg om 1 V
- Isolationsresistans: upp till 9990 MΩ (visningsområde)
- Testtid: från 50 ms
- Automatisk urladdning efter mätning
- Kontaktkontroll och kortslutningskontroll
- Komparator med inställbara övre och undre gränsvärden
- Minne för upp till 10 mätinställningar
- RS-232C, analog utgång och extern I/O
Mätfunktioner och användningsområden
ST5520 är avsedd för isolationsprovning av elektroniska komponenter och andra testobjekt där korta och repeterbara testcykler krävs. Den justerbara testspänningen gör det möjligt att anpassa provningen efter olika komponenter och testkrav.
Den inbyggda kontaktkontrollen verifierar att testobjektet är korrekt anslutet innan mätningen påbörjas. Kortslutningskontrollen kan identifiera mikrokortslutningar genom att applicera en låg likspänning före isolationsprovningen.
Efter avslutad mätning laddas kvarvarande spänning automatiskt ur. Funktionen bidrar till kortare testcykler och minskar behovet av separat urladdning mellan mätningarna.
Automatiserad provning och kommunikation
Instrumentet har en komparatorfunktion med inställbara övre och undre gränsvärden för automatisk bedömning av mätresultat. Upp till tio uppsättningar mätinställningar kan sparas och återkallas.
Via RS-232C kan mätvärden och testresultat överföras till exempelvis en dator eller PLC. Externa I/O-anslutningar möjliggör styrning och integrering i automatiserade testsystem. ST5520-01 har dessutom BCD-utgång för överföring av mätvärden.
OBS: Testkablar ingår inte som standard utan väljs separat efter tillämpning.