iseg NHR-modulerna är flerkanaliga högspänningsaggregat i 1/12 NIM standardkassettformat.
NHR tillhandahåller upp till 4 kanaler, var och en med en oberoende spännings- och strömkontroll och elektroniskt reversibel polaritet.
6kV-kanalen ger maximal mångsidighet: med tre elektroniskt omkopplingsbara HV-genereringslägen kan den leverera 4mA upp till spänningar på 2kV, 3mA upp till 4kV och 2mA upp till 6kV. Alternativt kan NHR utrustas med kostnadseffektiva 2kV/6mA-kanaler.
Flera NHR-moduler kan kopplas samman med CAN och styras med en enda USB-anslutning eller av ett iseg iCS-system. Hårdvaran är gjord av de bästa komponenterna som 24-bitars ADC och 20-bitars DAC, den godkända frontpanelskontrollen i NHS-serien med TFT-skärm möjliggör användarvänlig och intuitiv användning.
NHR är utrustad med en omfattande uppsättning säkerhetsfunktioner som överspännings- och kortslutningsskydd, hårdvarugränser och mycket mer.